Психодинамічна гуманістична позитивна психотерапія: початки спроб впровадження підходу у наукове дослідження

7 года 9 мес. назад #231 от Vestik
Психодинамічна гуманістична позитивна психотерапія: початки спроб впровадження підходу у наукове дослідження


Ніздрань О. А.
Науковий співробітник лабораторії соціальної психології особистості Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, Київ, Україна, слухач Вісбаденської академії Позитивної Психотерапії


Відправною точкою у намаганні осягнути можливості впровадження позитивної психотерапії у перші власні розробки практики постійних досліджень як терапевтичних, так і суто наукових, послугував погляд М. Слюсаревського. Науковець зазначає, що вітчизняна соціальна психологія фіксує потребу кваліфікованого соціального-психологічного забезпечення модернізаційних процесів, що відбуваються у різних сферах суспільного життя, проте задовольнити зростаючі суспільні запити повною мірою ще не у змозі. Передусім причина в недостатньому теоретико-методологічному рівні вітчизняних соціально-психологічних розробок, у їхній фрагментарності, переважно «імпортному» походженні, неповноті врахування ментальних особливостей українського споживача і його реальних проблем, що зумовлюється, низкою причин соціально-історичного плану [1].
У наших дослідженнях ми виказуємо спробу представити процес власних перших спроб інтеграції західного (європейської традиції) психодинамічного гуманістичного напрямку позитивної психотерапії у соціально-психологічну вітчизняну царину. Дотримуємося позиціонування цього напрямку як такого, що відкриває різні психологічні практики життєконструювання та власне підтримання психологічного здоров’я особи, дозволяючи активізувати ресурси, у нашому актуальному фокусі − дослідженнях соціального капіталу як чинника психологічного здоров’я осіб із низьким економічним статусом [2].
Н. Пезешкіан самостійно визначав напрямок як глибинно-психологічний із транскультурного погляду з новими техніками у руслі конфлікт-центрованої і орієнтованої на ресурси короткотривалої психотерапії [100]. Як зазначає Н. Пезешкіан, Х. Пезешкіан, в основі методу – міжкультурні дослідження більше 20 культур зі всіх 5 континентів, а однією із головних цілей позитум-підходу є відповідь на запитання, як можна розуміти і, у випадку необхідності, лікувати людей інших культур [3; 5].
Контекстуально важливим у межах позитивної психотерапії її автор вважав утвердження переходу від концепції хвороби – до концепції здоров’я, вказуючи на більш доречний фокус роботи із властивими особистості здібностями та чеснотами. Власне й у цьому контексті виказується особливо органічним стосунок нашого дослідження із позитивною психотерапією, оскільки намагаємося осягати психологічний простір особи у поняттях благополуччя, здоров’я, підтримання балансу, а не порушення норми.
Цілісне сприймання особистості є вихідною точкою напрямку, що закладено у понятті «positum» як позначенні даного фактично, наявного, справжнього. Н. Пезешкіан зазначає, що саме фокус фактичного і даного – це не обов’язково порушення, розлади і конфлікти, а здібності, що не використовуються і навіть невідомі особі. Реальному світу, що нас оточує, не належний тільки наш особистий «тісний світик», а й спілкування з іншими, сім’ями, знайомство з різними культурами, релігіями [3].
Н. Пезешкіан зазначає, що особа розглядається не тільки як окрема ізольована одиниця, а також у її міжлюдських взаєминах, що слід приймати до уваги транскультурну ситуацію, яка втілює її такою, якою вона є. Послідовники напрямку поширюють практику психотерапії повсякденного життя як процесу розвитку самодопомоги і вміння до розширення цілей із метою якнайбільш повного розгортання у практиці цілісної триєдності природи особи – тіла, душі і духу, а відповідно до наукового вжитку – соматичних та ментальних феноменів. Втілення основних ідей сягає як приватного, так і соціального життя.
Цінними для розуміння сутності методу є зауваження Н. Пезешкіана у тому, що позитум-підхід описує повсякденність європейського простору як переживання «незручності у культурі», себто люди налякані односторонністю і ворожістю чистої науки; розчаровані далекою від громадян буржуазною політикою та економікою і не можуть знайти пристанку у традиційних релігіях, світоглядних системах. Вчений вказує, що залишається тільки заглибитися у самих себе і саме у собі шукати нові орієнтири [4, с.7]. Ми ж посягаємося на те, аби в межах наших пошуків здійснити певні кроки для цікавої інтеграції напрямку у наукових українських дослідженнях, що дозволяє розгортати цінність позитивної психотерапії як метапідходу та власне цінності досліджень конкретних ментальних феноменів. Наші пошуки вважаємо відкритими.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ


1. Історіографічні та методологічні координати теорій соціальної психології : [монографія] / [М. М. Слюсаревський, В. В. Жовтянська, М. М. Скорик, Н. В. Хазратова та ін.] ; за наук. ред. М. М. Слюсаревського ; Національна академія педагогічних наук України, Інститут соціальної та політичної психології. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2013. – 360 c.
2. Ніздрань О. Впровадження позитивної психотерапії у програму активізації соціального капіталу осіб із низьким економічним статусом / Олександра Ніздрань // «Психологія особистості». – 2016. – № 1 (7). – С. 141–150.
3. Пезешкиан Н. Психотерапия повседневной жизни: тренинг разрешения конфликтов / Носсрат Пезешкиан. – СПб. : Речь, 2004. – 288 с.
4. Пезешкиан Н. Роль идентичности и культуры в современном мире с точки зрения позитивной психотерапии / Носсрат Пезешкиан // Позитум Украина : науч.-практ. ж-л. – 2007. – № 1. – С. 5 – 14.
5. Пезешкиан Х. Позитивная психотерапия как транскультурный подход в российской психотерапии : дис. ... докт. психол. наук : 14.00.18; 19.00.04 / Х. Пезешкиан ; Научно-исследовательский психоневрологический институт им. В. Н. Бехтерева, Московская медицинская академия им. Й. М. Сеченова и Висбаденский институт последипломного образования врачей по психотерапии (ФРГ). – Санкт-Петербург : [б. в.], 1998. – 87 с.

Делай, как должно, и будь, что будет!

Пожалуйста Войти , чтобы присоединиться к беседе.

Время создания страницы: 0.226 секунд