ІНДИВІДУАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ МОТИВАЦІЇ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ

7 года 2 мес. назад #186 от Vestik
ІНДИВІДУАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ МОТИВАЦІЇ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ.

Білова М. Є., доцент кафедри соціальної та прикладної психології, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

Сучасна практична психологія впритул наблизилася до розуміння необхідності і готова вирішувати завдання психологічного супроводу людини протягом усього життєвого шляху. Одна з таких першорядних завдань - здоров'я людини. Усвідомлення ролі психологічних факторів у забезпеченні і підтримці здоров'я призвело до появи такої наукової галузі, як психологія здоров'я. Згідно з визначенням В.А. Ананьєва, психологія здоров'я - це наука про психологічні причини здоров'я, про методи і засоби його збереження, зміцнення і розвитку. Він вважає, що головним в психології здоров'я повинно стати вдосконалення особистості, через це - зміцнення здоров'я і підвищення рівня якості життя. В.А. Ананьєв запропонував синонім поняття «психологічне здоров'я» термін «особистісна зрілість» [1]. В.С. Шувалов визначає психологічне здоров'я як стан, який характеризує процес і результат нормального розвитку суб'єктивної реальності в межах індивідуального життя. При цьому норма розуміється як то краще, що можливо в конкретному віці для конкретної людини при відповідних умовах розвитку [2].
Існують різні підходи до дослідження мотивації здорового способу життя, такі як: екзистенціально-гуманістичний підхід, антропологічний, цілісний, діяльнісний, комплексний, феноменологічний, онтологічний, змістовні теорії мотивації, процесуальні теорії мотивації.
Мотивація є головним компонентом для успішного виконання будь-якої діяльності, в тому числі і спортивної. Процес формування інтересу до занять фізичною культурою і спортом - це не одномоментний, а багатоступінчатий процес: від перших елементарних гігієнічних знань і навичок (в дитячому віці) до глибоких психофізіологічних знань теорії і методики фізичного виховання і інтенсивних занять спортом.
Для виконання дослідження мотивації здорового способу життя спортсменів-любителів нами було проведено емпіричне дослідження 50 спортсменів-любителів молодого віку від 18 до 35, з них 25 жінок і 25 чоловіків.
Вибірку склали спортсмени, що займаються сучасним видом спорту, який називається «Капоейра» - це вид спорту, що поєднує в собі елементи акробатики, музики, танцю, і бойового мистецтва.
У «Капоейрі» немає вікових і статевих обмежень для заняття спортом. Його можна розглядати як гру, у якій не можна виграти або програти, але цій вид спорту відповідає за важливий динамічний процес.
За результатами нашого дослідження можна виділити наступну ієрархію мотивів у спортсменів-любителів: у спортсменів переважають показники за такими мотивами, як мотив фізичного самоствердження, як у жінок, так і у чоловіків, що може свідчити про вираженість мотивації заняття спортом як підтримкою здорового способу життя, а також зміцненню тіла, поліпшенню його фізичних характеристик.
Далі йдуть мотиви - раціонально-вольовий і мотив емоційного задоволення, як у чоловіків, так і у жінок, але у чоловіків, на відміну від жінок переважає мотив емоційного задоволення над раціонально-вольовим.
Можна припустити, що у жінок переважає раціонально-вольовий мотив, тому що вони більш мотивовані займатися спортом як засобом відпочинку і зміни діяльності, в тому числі професійної та господарської на спортивну.
Переважання мотиву емоційного задоволення у чоловіків, може говорити про те, що вони отримують задоволення від занять спортом, рухової активності, отримують позитивні емоції, в спорті реалізують себе.
Найменше виділені такі мотиви як соціального самоствердження, як і у чоловіків, так і у жінок, також цивільно-політичний мотив. Але є відмінність, яка виражається в тому, що у чоловіків соціально-емоційний мотив менше виражений, а у жінок спортивно-пізнавальний. Це можна пов'язати з тим що жінки, на відміну від чоловіків, не прагнуть добре розбиратися в техніках спорту, а більш спрямовані на емоційне задоволення, відпочинок, і розвиток, підтримку здорового способу життя.
Мотив досягнення успіху в спорті однаково розвинений як у чоловіків, так і у жінок. У жінок яскравіше виражений мотив соціально-моральний, і соціально-емоційний, можна припустити, що жінки більш демонстративні, вимагають більшої уваги до себе, визнання, дружби і любові, а також одним з важливих мотивів, може служити вибір майбутнього партнера. Чоловіки ж більше спрямовані на прояв рухової активності, на знання принципів і технік спортивної діяльності, поліпшення і зміцнення тіла, поліпшення настрою і самопочуття.

Література


1. Полулях А. Формування здорового способу життя школярів засобами фізичного виховання в умовах ступеневої освіти / А. Полулях / / Фізичне виховання у школі.˗ 2002. ˗ № 4. ˗ С. 35 - 38.
2. Козлов О.В Феномен и категорія психологічного здоров'я // Вісник ОНУ. Сер: Психологія, 2011. - Т. 16, вип. 2 (16). - С. 78 - 90.

Делай, как должно, и будь, что будет!

Пожалуйста Войти , чтобы присоединиться к беседе.

Время создания страницы: 0.446 секунд