ФАКТОРНІ МОДЕЛІ ОСОБИСТОСТІ ІЗ ВІДЧУТТЯМ ОСОБИСТІСНОЇ БЕЗПЕКИ/НЕБЕЗПЕКИ

7 года 10 мес. назад - 7 года 10 мес. назад #207 от Vestik
УДК 155.416. 3

Бабій Олександр Іванович,
аспірант кафедри загальної психології та
психології розвитку особистості Одеського
національного університету імені І.І.Мечникова
ORCID 0000-0003-1918-0152
ФАКТОРНІ МОДЕЛІ ОСОБИСТОСТІ ІЗ ВІДЧУТТЯМ ОСОБИСТІСНОЇ БЕЗПЕКИ/НЕБЕЗПЕКИ

Стаття присвячена аналізу емпіричного дослідження особливостей осіб із вираженими показниками особистісної безпеки/небезпеки та виділенню за цим критерієм факторних моделей особистості. Виявлені різні структури в моделях особистості, які належать до груп досліджуваних, що відрізняються відчуттям особистісної безпеки/небезпеки. Перша модель відтворює структуру, що містить фактори: емоційно-вольові особливості, параметри самоактуалізації (підтримка і опора) та типи міжособистісних стосунків (доброзичливості і підпорядкованості). Друга модель містить фактори: локус контролю (відповідальність), особливості емоційного контролю.
Ключові слова: особистість, особистісна безпека, локус контролю, емоційний контроль, активність.

Постановка проблеми. Особистісна безпека виступає важливою умовою розвитку особистості. Людина, в якій не розвинене почуття особистісної безпеки, не має внутрішнього ресурсу щодо опору негативним впливам, може повністю втратити можливість ефективного функціонування. Особливого значення набуває вивчення особливостей особистості осіб із вираженими показниками особистісної безпеки/небезпеки на сучасному етапі розвитку суспільства.
Мета статті: аналіз результатів емпіричного дослідження відчуття особистісної безпеки/небезпеки та створення відповідних факторних моделей особистості.
Виклад основного матеріалу. Для з’ясування структури угрупування індивідуально-психологічних властивостей особистості, яка має стійку схильність до відчуття особистісної безпеки або небезпеки нами було обрано факторний аналіз. Найбільш адекватною і відповідною до вимог оцінки факторних моделей є трьохфакторна модель. Результати аналізу трьохфакторних моделей представлені в таблиці 1.

Таблиця 1. Факторна модель угрупування показників індивідуально-психологічних властивостей особистості, які мають стійку схильність до відчуття особистісної безпеки


Примітка. Тут і далі нулі та коми опущено.

Розглянемо факторну модель, представлену в таблиці 1. Вона біполярна, має від’ємний і додатній полюси з розташованими на них показниками.
До першого фактору увійшло 23 показника, що розташувалися на двох полюсах, серед котрих шістнадцять рис особистості: контроль бажань (Q3), сила «Я» (С), сила «над Я» (G), адекватність самооцінки (-MD), (-FB), аутія (M), неприродність (N) домінантність (E), пармія (H), афектотимія (А), радикалізм (Q1), протенсія (L), десургенсія (F), самодостатність (Q2), фрустрованість (Q4), харія (I); шість показників локусу контролю: загальна інтернальність (Зі), інтернальність у сфері досягнень (Ід), інтернальність у сфері виробничих стосунків (Ів), інтернальність у сфері невдач (Ін), інтернальність у сфері сімейних стосунків (Іс), інтернальність у сфері міжособистісних стосунків (Ім) і один показник самоактуалізації особистості - контактність (С13). Найбільшу вагу в першому факторі отримали три показника, що відносяться до рис особистості (за факторами Р. Кеттелла): контроль бажань (825), сила «Я» (769), сила «над Я» (754). Перший фактор можна інтерпретувати, як фактор «Емоційно-вольових особливостей особистості», що забезпечує стійкість відчуття особистісної безпеки.
Виразність зазначених рис вказує на переважання цілеспрямованості і інтегрованості особистості, свідчить про розвиненість самоконтролю, точності виконання соціальних вимог, знання себе, добрий контроль своїх емоцій і поведінки, обов'язковість в дорученнях, звичку доводити справи до кінця. Характеризує витриманість, роботоспроможність, емоційну зрілість, стійкість інтересів, а також вказує на свідомість в дотриманні норм і правил поведінки, наполегливість у досягненні мети, точність і відповідальність, ділову спрямованість.
До другого фактору увійшло 13 показників, одинадцять з яких розташувалися на додатному полюсі і відносяться до самоактуалізації особистості: підтримка (С2), самоприйняття С8, гнучкість поведінки (С4), самоповага (С7), спонтанність (С6), контактність (12), ухвалення агресії (С11), ціннісні орієнтації (С3), орієнтації у часі (С1), креативність (С14), синергія (С10). На від’ємному полюсі розташувалися по одному показнику рис особистості: гіпотемія (-О) та локусу контролю - екстернальність у сфері здоров'я і хвороби (-Із). Найбільший результат за «факторною вагою» отримали два показника самоактуалізації: підтримка (836) і самоприйняття (731), що вказує на їх тісноту зв’язків з другим фактором. Даний фактор названо фактор «Опори на себе». Вираженість показника «підтримка», що є другим основним параметром особистості, яка самоактуалізується, визначає спрямованість особистості на себе при керівництві життєвими цілями, переконаннями, установками, принципами. Орієнтація на себе вказує на свободу в поступках, особистість спирається на свої почуття і думки, критично приймає вплив зовні, творчо поширює досвід. Зсередини спрямована особистість, володіє внутрішньою підтримкою, керується інтеріорізованими принципами та мотивами, не схильна до зовнішнього впливу, незалежна у прийнятті рішень.
До третього фактору увійшло 7 показників, які розташувалися на додатному полюсі, серед них 6 позначають типи відношення з оточуючими: залежно-слухняний (L6), співпрацюючи-конвенційний (L7), відповідальне-великодушний (L8), недовірливо-скептичний (L4), прямолінійно-агресивний (L3), владно-лідуючий (L1) і один показник риси особистості - гіпертимія (O). У факторі, що аналізується, практично всі показники представляють класифікацію типів міжособистісних стосунків, однак серед них найбільший результат за «факторною вагою» отримали два показника типів міжособистісних стосунків: залежно-слухняний (824) і співпрацюючи-конвенційний (776), що вказує на їх тісноту зв’язків з третім фактором. Третій фактор отримав назву фактор «Доброзичливості і підпорядкованості». Вираженість залежно-слухняного та співпрацюючи- конвенційного типів, дозволяє говорити про орієнтацію особистості у міжособистісних стосунків на соціальне схвалення. Свідомо комфортна поведінка, що має прояви у діях і відношеннях між людьми за правилами та принципами «хорошого тону», наділяє особистість ініціативністю та ентузіазмом у досягненні групової мети, прагненням допомогти іншим, потребою відчувати себе в центрі уваги, проявляти дружність і теплоту в стосунках і спілкуванні.
Отримана трьохфакторна модель, показує, що в структурі особистості, яка має стійку схильність до відчуття особистісної безпеки присутні три утворення: емоційно-вольові особливості, параметри самоактуалізації (підтримка і опора) та типи міжособистісних стосунків (доброзичливості і підпорядкованості).
Перейдемо до аналізу наступної трьохфакторної моделі особистості, яка побудована на угрупуванні показників індивідуально-психологічних властивостей особистості, які мають схильність до відчуття особистісної небезпеки.
Отримані підрахунки дисперсії вказують на те, що три виділених фактори, при об'єднанні, пояснюють 93,47% інформації (відсоток загальної дисперсії) показників вихідної кореляційної матриці. Факторна модель також біполярна, має від’ємний і додатній полюси з розташованими на них показниками.
До першого фактору увійшло 13 показників, які розташувалися на додатному полюсі, серед них: 12 показників самоактуалізації особистості: сенситивність (C5), самоприйняття C8, спонтанність (C6), самоповага (C7), синергія (C10), пізнавальні потреби (C13), уявлення про природу людини (C9), контактність (C12), ухвалення агресії (C11), гнучкість поведінки (C4), креативність (C14), ціннісні орієнтації (C3) та один показник риси особистості (за факторами Р. Кеттелла) - гіпертимія (O). Однакову найбільшу вагу в першому факторі отримали два показника, що відносяться до самоактуалізації особистості: сенситивність та самоприйняття (912). Перший фактор названо - фактор «Чутливість до себе, своїх переживань і потреб».
Вираженість даних показників самоактуалізації може вказувати на чутливість особистості до свої переживань та потреб у порівнянні з іншими, високу потребу у прийнятті себе в супереч своїм слабкостям, прагнення поважати себе у співвідношенні «орієнтації на себе та на інших». Присутність більшості показників самоактуалізації в першому факторі також позначає про виражену потребу особистості до самореалізації, саморозвитку, актуалізації здібностей, життєвих компетенцій.
До другого фактору увійшло 14 показників, які розташувалися на двох полюсах, на додатному: сила «Я» (С), сила «над Я» (G), співпрацюючи- конвенційний тип (L7), відповідальне-великодушний тип (L8), домінантність (E), протенсія (L), афектотимія (A), пармія (H), самодостатність (Q2); на від’ємному: імпульсивність (-Q3), пармія (-N), премсія (-I), недовірливо-скептичний тип (-L4), сургенсія (-F). Найбільшу вагу отримали два показника, що відносяться до рис особистості: сила «Я» (819) і імпульсивність (-812). Другий фактор названо - фактор «Емоційний самоконтроль». Присутність та вираженість в даному факторі більшості показників емоційного блоку (C, -Q3, G, I, Q2) за Р. Кеттеллом вказує на емоційне вольові особливості особистості, яка має виражене відчуття особистісної небезпеки у регуляції психічних процесів і станів.
Третій фактор склали 16 показників, які розташувалися на двох полюсах, на додатному: загальна інтернальність (Зі), інтернальність у сфері досягнень (Ід), інтернальність у сфері невдач (Ін), інтернальність у сфері прямолінійно-агресивний тип (L3), недовірливо-скептичний тип (L4), владно-лідуючий тип (L1), покірно-сором’язливий тип (L5), залежно-слухняний тип (L6), інтернальність у сфері міжособистісних стосунків (Ім), адекватність самооцінки (MD), фрустрованість (Q4); на від’ємному: ухвалення агресії (-C11), гнучкість поведінки (-C4), радикалізм (-Q1). Його названо фактор «Відповідальності». Найбільша представленість у даному факторі належить показникам локусу контролю. Інтернальний локус контролю особистості має на увазі схильність особистості бачити джерело керування своїм життям у собі.
Аналіз трьохфакторної моделі особистості, яка схильна до відчуття особистісної небезпеки, демонструє некласичну послідовність розподілу значимості факторів за їх вагою та дисперсією (від першого до третього). В даному випадку, в моделі, що аналізується, третій і другий фактори отримали більші значення за дисперсією.
Таким чином отримана трьохфакторна модель, показує, що в структурі особистості, схильної до відчуття особистісної небезпеки, присутні три утворення: локус контролю (відповідальність), особливості емоційного контролю та параметри самоактуалізації (чутливість до себе, своїх переживань і потреб).
Висновки. Можна зазначати, що виявлені різні структури в моделях особистості, які належать до груп досліджуваних, що відрізняються відчуттям особистісної безпеки/небезпеки. Перша модель відтворює структуру, що містить три фактори: емоційно-вольові особливості, параметри самоактуалізації (підтримка і опора) та типи міжособистісних стосунків (доброзичливості і підпорядкованості). Друга модель містить три фактори: локус контролю (відповідальність), особливості емоційного контролю.

Література


1. Гримак Л.П. Резервы человеческой психики. М.: Педагогика, 1989. – 189 с.
2. Панкратов В.Н. Искусство управлять собой (Практическое руководство). М. Изд-во Института Психотерапии, 2001. – 138 с.
3. Ronald S.F. Help for the hopeless child. Washington, 1998. – 228р.
REFERENCES
1. Grimak, L.P. (1989) Rezervi cheloovocheskoi psihiki [Backlogs of human psyche]. M: Pedagogika [in Russian].
2. Pankratov, V.N. (2001) Iskusstvo upravliat soboi [Art to manage itself]. M.: Izd-vo instituta Psihoterapii [in Russian].
3. Ronald, S.F. (1998). Help for the hopeless child. Washington. – 228р.

Бабий Александр Иванович,
аспирант кафедры общей психологии и
психологии развития личности Одесского
национального университета имени И.И.Мечникова

ФАКТОРНЫЕ МОДЕЛИ ЛИЧНОСТИ С ОЩУЩЕНИЕМ ЛИЧНОСТНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ/ОПАСНОСТИ

Статья посвящена анализу эмпирического исследования особенностей лиц с выраженными показателями личностной безопасности/опасности и выделению по этому критерию факторных моделей личности. Обнаружены различные структуры в моделях личности, относящихся к группам испытуемых, которые отличаются ощущением личностной безопасности/опасности. Первая модель воспроизводит структуру содержит факторы: эмоционально-волевые особенности, параметры самоактуализации (поддержка и опора) и типы межличностных отношений (доброжелательности и подчиненности). Вторая модель содержит факторы: локус контроля (ответственность), особенности эмоционального контроля.
Ключевые слова: личность, личностная безопасность, локус контроля, эмоциональный контроль, активность.

Babiy Alexander,
a graduate student of the department of
general psychology and psychology of
personality Odessa National University II Mechnikov.

FACTOR MODEL OF PERSONALITY WITH A SENSE OF PERSONAL SAFETY/DANGER

Personal safety is an important condition of personality development. People where not developed a sense of personal security, does not have the internal resources to resist negative influences that may totally lose the ability to function effectively. Of particular importance is the study of personality traits of persons with severe indicators of personal security/danger at the present stage of development of society.
Analysis truffatore model of personality that is inclined to the sense of personal danger, demonstrates non-classical sequence distribution of the importance factors by their weights and variance (from the first to the third). In this case, the model is analyzed, the third and second factors got great value with variance.
Thus obtained three-factor model shows that the structure of personality, prone to feeling of personal danger, there are three education: locus of control (responsibility), characteristics of emotional control and self-actualization (sensitivity to themselves, their experiences and needs).
You can specify that detected different structure in the models of identity that refer to groups of subjects who differ in the feeling of personal security/danger. The first model represents the structure that contains three factors: emotional-volitional characteristics, parameters of self-actualization (support) and the types of interpersonal relationships (benevolence and subordination). The second model contains three factors: locus of control (responsibility), especially emotional control.
Keywords: personality, personal security, locus of control, emotional control, activity.

Делай, как должно, и будь, что будет!
Вложения:

Пожалуйста Войти , чтобы присоединиться к беседе.

Время создания страницы: 0.265 секунд